Wychowanie Dużego Szwajcarskiego Psa Pasterskiego

Pierwsze chwile w nowym domu
W pierwszych dniach w nowym miejscu szczenię może się chować po kątach. To normalne. Należy dać mu spokój i nie wyciągać na siłę. Po okresie oswojenia się z nowym miejscem, który trwa zwykle około 1—2 dni, pies zaczyna odważniej interesować się otoczeniem. Ważne jest aby w pierwszych chwilach zapewnić szczenięciu spokój. Warto zabrać od hodowcy choćby kawałek szmatki przesiąknięty znajomymi dla szczenięcia zapachami i umieścić go na legowisku. Pierwszej nocy szczeniak może popiskiwać z tęsknoty za rodzeństwem i matką. Możesz umieścić szczeniaka w kartonowym pudełku wyściełanym kocykiem blisko swojego łóżka. Kiedy zapiszczy pogłaszcz je przez chwilę. To powinno je uspokoić. Jeśli skamlenie jest bardzo natarczywe, może to oznaczać, że szczeniak potrzebuje zrobić siusiu. Wyjdź z nim do ogrodu albo przygotuj wcześniej kącik, w którym może załatwić swoje potrzeby, kładąc na podłodze folię i przykrywając ją gazetami, które potem można wymieniać na czyste. Po jednej lub kilku nocach, kiedy szczenię przyzwyczai się do braku matki i rodzeństwa nadchodzi czas aby przenieść je do własnego legowiska.

Smycz i obroża
Właściwy rozmiar obroży to taki, gdzie po jej założeniu na szyję szczenięcia można włożyć jeszcze dwa palce. Szczenięta szwajcara rosną bardzo szybko dlatego stale sprawdzaj czy rozmiar obróżki jest jeszcze prawidłowy. Dobrze jest przymocować do obróżki tabliczkę z adresem. Kiedy szczenię po kilku dniach przyzwyczai się do obroży czas zapoznać je ze smyczą. Przypnij smycz do obroży i pozwól, żeby przez jakiś czas szczeniak poruszał się ciągnąc luźną smycz po ziemi. Kiedy szczeniak już się do tego przyzwyczai podnieś smycz z podłogi i pozostań w miejscu i poczekaj aż szczeniak zaakceptuje nową sytuację. Jeśli tak się stanie pochwal go i pozwól mu poruszać się bez smyczy. Powtórz to ćwiczenie kolejnego dnia. Jak we wszystkim i tutaj nagradzanie pieska od czasu do czasu smakołykiem przyniesie szybkie efekty.

Jeśli szczeniak akceptuje już bycie na uwięzi przez jakiś czas na naukę chodzenia na smyczy. Naukę najlepiej rozpocząć w domu, gdzie nic szczeniaka nie rozprasza. Przygotuj kilka smakołyków i zapnij szczeniakowi smycz. Idąc zachęcaj szczeniaka, żeby podążał za Tobą i nagradzaj smakołykami. Często zmieniaj kierunki. Kiedy szczeniak już sztukę chodzenia na smyczy w domu, powtarzaj to ćwiczenie na spacerach.

Podstawowe szkolenie
Najlepiej szkolić psa metodami pozytywnymi (poprzez nagradzanie jedzeniem, zabawą, głaskaniem) do metod awersyjnych uciekając się naprawdę w ostateczności i w dobrze przemyślany sposób. Stosując metody awersyjne (nieprzyjemne bodźce) ryzykujesz utratę zaufania swojego czworonoga, a zaufanie między Wami jest ważne. Jednym z zachowań od których powinieneś rozpocząć szkolenie psa jest pilnowanie się Ciebie i przychodzenie na zawołanie. Szczeniak będzie instynktownie za Tobą podążał. Kiedy wychodzisz na spacer miej zawsze przy sobie trochę smakołyków w kieszeni i dawaj od czasu do czasu szczeniaczkowi, kiedy podejdzie do Ciebie. Czasem zawołaj go i nagódź, czasem schowaj się za drzewo albo ukucnij, a kiedy przybiegnie znów nagrodź go smakołykiem i pochwałami. Jeśli zdarzy się, że zainteresowany czymś szczeniak pomimo wołania oddala się od Ciebie, zawołaj go jeszcze raz i odbiegnij w przeciwną stronę. Zawsze chwal psa za przyjście, choćby nastąpiło ono po długim w Twoim przekonaniu czasie.