Pielęgnacja dużego szwajcarskiego psa pasterskiego nie jest kłopotliwa. Sierść szwajcara nie plącze się, nie filcuje, nie wymaga trymowania. Częste czesanie w okresach lenienia pozwala na szybszą wymianę pokrywy włosowej. Warto poświęcić trochę czasu na czesanie pupila, aby jego sierść była piękna i lśniąca. Psa należy kąpać w miarę potrzeb. Do kąpieli używamy jedynie specjalnych szamponów przeznaczonych dla psów. Ważne jest aby po kąpaniu zabezpieczyć skórę zwierzęcia specjalnym preparatem przeciw-pchelnym i przeciw-kleszczowym (jeśli używamy FrontLine – do dostania w sklepach zoologicznych i lecznicach weterynaryjnych – przeciw pchłom pies jest, zgodnie z informacjami producenta, zabezpieczony przez 3 miesiące, a więc na skórę powinniśmy powtarzać co najmniej co 3 miesiące, a jeśli chcemy zabezpieczyć przed kleszczami to co 3 tygodnie). Przycinanie pazurów jest sprawą indywidualną, jeśli pies ma dużo ruchu pazury ścierają się same i może okazać się, że ich przycinanie nie jest w ogóle konieczne. O pierwsze przycięcie pazurów możemy poprosić weterynarza, który powinien pokazać nam jak robić to prawidłowo samemu. Trzeba pamiętać również o regularnym czyszczeniu uszów psa oraz oglądaniu psich zębów, w celu sprawdzenia czy nie odkłada się na nich kamień. Aby zmniejszyć odkładanie nazębnego można myć zęby psa specjalną szczoteczką i pastą. Warto przyzwyczaić szczeniaka od małego do wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych, jak również do wizyt u weterynarza oraz spokojnego podania się badaniu zębów, uszu itp., to naprawdę procentuje w późniejszym czasie, kiedy nasz pies, już jako dorosły przedstawiciel swojej rasy, może „pochwalić się słuszną masą”, a mimo to jest wciąż łatwy do opanowania.
Szwajcar apetyt ma wyśmienity, co by mu nie dać nie wybrzydza, wszystko pochłania jak odkurzacz, w zawrotnym wręcz tempie. Ponieważ jest w stanie zjeść dużo więcej niż jego organizm w danym momencie potrzebuje, jedzenie lepiej mu wydzielać w odmierzonych porcjach i nie przekarmiać, aby nie przytył. Aby zapewnić mu dobrze zbilansowaną dietę, co jest szczególnie ważne w okresie szybkiego wzrostu, najlepiej podawać mu karmę przeznaczoną dla ras olbrzymich. Ja podaję Bastusi Royal Canin (Giant), ale można wybrać inną. Na każdym opakowaniu znajduje się informacja jak duża, w zależności od wieku i wagi pieska, powinna być dzienna porcja żywieniowa.
Szwajcar lubi spacery, ale długi forsowny wysiłek, jak na przykład bieg za rowerem, nie jest jego wymarzonym sposobem spędzania czasu (chyba, że przygotujesz go do biegania odpowiednim treningiem, choć i wtedy nie licz raczej na entuzjazm z jego strony). Jeśli myślisz o psich sportach warto spróbować startu w konkursach posłuszeństwa, natomiast agality i frisbee, ze względu na zbyt duże obciążenie dla stawów, nie są dla szwajcarów szczególnie wskazane.
Pamiętaj, aby z częstotliwością ustaloną przez weterynarza, regularnie psa odrobaczać. Zdrowie szwajcarowi zwykle dopisuje, ryzyko niektórych chorób można zminimalizować poprzez odpowiedni wybór hodowli: zdrowi, przebadani rodzice, prawidłowe żywienie i opieka u hodowcy zapewniają dobry start w życiu szczeniaka. Więcej o zdrowiu gsmd możesz przeczytać tutaj.